8 viet z úst rodičov, ktoré môžu deťom zničiť sebavedomie
26.10.2019 11:07
Sebavedomie. Krehká súčasť každého človeka, ktorá sa môže veľmi ľahko zničiť a zmiznúť. Stačí k tomu len pár nevhodných viet, ktoré vedia dotyčných poriadne porezať na duši a ublížiť. Narušené sebavedomie sa potom veľmi ťažko získava späť. Pritom všetko začína už v detstve vo vzťahu a komunikácii medzi dieťaťom a rodičom. Akým vetám by sa pri výchove mali rodičia v mene zdravého sebavedomia dieťaťa určite vyvarovať?
Opakovanie histórie?
Spomeňte si na svoje detstvo. Pamätáte si nejakú výčitku rodičov, ktorá sa vám vryla hlboko do pamäte a pri spomienke na ňu cítite nepríjemný pocit? S takými vetami sa v priebehu svojho života stretol snáď každý. A i keď si teraz možno hovoríte, že keď raz budete rodičmi, tak nič také z úst nikdy nevypustíte, zrejme sa mýlite.
Kde je problém?
Nie nadarmo sa hovorí: Šťastná matka, šťastné dieťa. „Pokiaľ je mamička nespokojná sama so sebou, môže tieto pocity nevedome prenášať i na svoje deti, ktoré sú v nízkom veku veľmi citlivé na komentáre a hodnotenia dospelých,“ uvádza Šárka Kučerová, psychologička a garantka Projektu sebadôvery Dove. Mamičky mnohokrát vidia vo svojich dcérach seba, radia im ako žiť a tlačia ich tam, kde by samy chceli byť. Tým sa ale mladé dievčatá „dusia“, nemajú priestor rozvinúť samy seba a vznikajú konflikty, ktoré môžu preniesť ranu v podobe zničeného sebavedomia dieťaťa. Dobrý však nie je ani druhý extrém v podobe mamičiek, ktoré so svojimi deťmi nekomunikujú a nezaujímajú sa o ich starosti, prípadne tie, ktoré vlastné deti podplácajú sladkosťami, darčekmi alebo peniazmi, aby mali „pokoj“. Všetky tieto varianty sú zdrojom rizikového správania u detí.
Zničujúci nemiestny komentár
Väčšina rodičov si neuvedomuje, že jednou nevhodnou poznámkou môžu úplne zničiť sebavedomie svojich detí. Napríklad dievčatá v puberte hľadajú svoju identitu, cestu, ktorou by sa chceli vo svojom živote začať uberať a predovšetkým sa usilujú nájsť svoje miesto medzi ostatnými. Nasledujúcimi vetami by im rodičia mohli túto cestu značne skomplikovať.
-
Čo to máš zase na sebe? / Pozri sa ako vyzeráš.
-
Strašne si pribrala, rob so sebou niečo!
-
Hrdá na teba budem, keď niečo dokážeš.
-
Nezaujíma ma čo máš za známku zo Slovenčiny! Povedz mi, čo matika?
-
To nezvládneš. / Nemáš na to.
-
Keby sme ťa nemali, všetci by sme mohli spokojnejší!
-
Túto sukňu/ nohavice/ topánky / tielko si s tvojou postavou rozhodne nemôžeš dovoliť.
-
Na to si veľmi malá/ veľká/ tučná/ škaredá/ hlúpa..
Zdravá komunikácia
Slová dokážu ublížiť. Rodičia niekedy nemiestny komentár vypustia síce nevedome, to ale nič nemení na tom, že pokiaľ sa témou kritiky stane napríklad váha, mohla by u dcéry začať vznikať nenávisť k vlastnému telu a z toho prameniace poruchy príjmu potravy. Dievčatá sú obzvlášť v predpubertálnom veku a puberte na nevhodné slová veľmi citlivé. Dôležité preto je, aby rodičia počúvali svoje dcéry, aby spolu komunikovali so vzájomnou úctou a rešpektom i keď sa im niečo nepodarí a dávajú im možnosť prejaviť svoju vlastnú jedinečnosť. Niekedy je však veľmi ťažké nájsť si k deťom v tomto období cestu. Preto sa môžu rodičia obrátiť na www.dove.com/sebadôvera. Tam nájdu cenné informácie o Projekte sebadôvery Dove, ktorý pomáha mladým dievčatám mať sa rady také, aké sú.