Digitálne návyky v spálni? Až 77 % Slovákov používa mobil v posteli, prezradil prieskum IKEA

13.02.2025 17:20

 Spánok je nevyhnutný pre fyzické aj duševné zdravie každého jedného z nás. Najnovší prieskum1 od spoločnosti IKEA však ukázal, že nie jeden Slovák bojuje s jeho nedostatkom. V priemere Slováci spia denne iba 6 hodín a 38 minút, avšak až 65 % z opýtaných uviedlo, že si radi počas dňa občas zdriemnu. Čo na seba prezradili Slováci zo svojich spální a ako nekvalitný spánok ovplyvňuje ich duševné zdravie? 

 

Spánok je pre nás dôležitý, no každý si ho užíva po svojom

Najobľúbenejšou spánkovou polohou medzi Slovákmi je spánok na boku s pokrčenými nohami, ktorý preferuje takmer polovica (49 %) opýtaných ľudí. Ďalších 23 % uprednostňuje rovnakú polohu, no s vystretými nohami. Spánok na chrbte si volí len 12 % Slovákov, zatiaľ čo 16 % sa cíti najpohodlnejšie na bruchu. 

 

Až 40 % Slovákov zriedka alebo nikdy nespí osamote, pričom spoločnosť v posteli im najčastejšie robí partner (93 %). Niektorí zdieľajú svoju spálňu s dieťaťom (15 %), zatiaľ čo 3 % Slovákov má za nočného spoločníka napríklad aj svojho psa. Keď príde na zdieľanie postele s partnerom, každý pár má svoj vlastný rytmus. Najčastejšie si Slováci doprajú pohodlie spánku otočení chrbtom k sebe (40 %), čím si vytvárajú priestor na nerušený odpočinok. Naopak, 17 % párov uprednostňuje blízkosť a spí tvárou k sebe, a 10 % nachádza najväčší pocit bezpečia v objatí. Až 33 % partnerov sa však neriadi žiadnymi pravidlami – ich spánková poloha sa mení podľa nálady, pohodlia či dynamiky vzťahu.

 

Nevieme sa vzdať digitálnych návykov

Hoci si uvedomujeme, aký nevyhnutný je kvalitný spánok pre naše zdravie a duševnú pohodu, v realite mu často nedávame prioritu. Nočné rituály Slovákov odhaľujú, že digitálne návyky hrajú v spálni prím. Až 77 % opýtaných ľudí používa v posteli mobilný telefón, 38 % si pred spaním dopraje televízne vysielanie a 22 % trávi čas na notebooku či tablete. Technológie sa tak stávajú neoddeliteľnou súčasťou večerného režimu, no neraz aj dôvodom, prečo odkladáme spánok na neskôr.

 

Spoločnosť IKEA v aktuálnej kampani upriamuje pozornosť na nenápadného, no účinného pomocníka do spálne, ktorý môže vyriešiť množstvo problémov, ktoré sú spojené práve s digitálnymi návykmi. Minimalistický budík DEKADpomáha eliminovať zlozvyk kontrolovania mobilu a umožňuje prirodzenejší začiatok nového dňa – bez modrého svetla, notifikácií a nekonečného odkladania budíka. 

 

Takmer pätina Slovákov ( 17 %) pravidelne siaha po liekoch na spanie

Spánok nie je len fyzický proces – je odrazom nášho vnútorného sveta a spôsobu života. Nočné hodiny sú preto často ovplyvnené aj tým, čo sa odohráva v našej mysli. Dlhé hodiny prehadzovania sa v posteli a nekonečné myšlienky nútia mnohých hľadať riešenia, ktoré im pomôžu uniknúť z bludného kruhu nespavosti. Až 17 % Slovákov musí pravidelne siahať po liekoch na spanie, pričom 4 % ich užívajú denne, aby si zabezpečili aspoň nejaký odpočinok.

 

Z prieskumu tiež vyplynulo, že 7 % opýtaných Slovákov pravidelne prežíva nočné mory, ktoré prerušujú ich spánok a narúšajú nočnú regeneráciu. Jedna pätina (20 %) sa, naopak, môže pochváliť tým, že niekoľkokrát do týždňa zažíva pekné sny, ktoré robia ich noc pokojnejšou.

Záleží nám na tom, kde a ako spíme

Každý z nás má iné predstavy o ideálnom mieste na spánok, no jedno je rovnaké – komfort a dostatok priestoru zohrávajú kľúčovú úlohu. Až 43 % ľudí má v domácnosti manželskú posteľ, ktorá ponúka rovnováhu medzi pohodlím a spoločným priestorom. Pre tých, ktorí túžia po neobmedzenom komforte, je jasnou voľbou king-size posteľ (23 %). Na jednolôžku zaspáva 24 % opýtaných Slovákov, 4 % uprednostňujú rozkladaciu pohovku, 3 % volia matrac položený na podlahe a zvyšné 3 % iné možnosti. Až 71 % Slovákov sa v prieskume vyjadrilo, že lepšie spia v čistom a usporiadanom prostredí. 

 

Skupina ľudí považuje spánok za stratu času

Pokiaľ ide o vnímanie spánku ako jednej z najväčších radostí života, až 60 % respondentov súhlasí s tým, že je to jeden z najpríjemnejších aspektov každodennosti. Naopak, len 10 % spánok nevníma ako výnimočný zdroj radosti. Takmer jedna tretina (30 %) ľudí zostáva v tejto otázke neutrálna. Až 38 % ľudí sa identifikuje dokonca ako tzv. „Sleep Lovers“ – tí, ktorí si radšej doprajú kvalitný spánok namiesto spoločenskej aktivity a vnímajú ho ako jednu z najväčších radostí života. 

 

Malá skupina ľudí ( 5%) verí, že keď spia príliš dlho, prichádzajú o niečo dôležité, a zároveň majú pocit, že spánok je stratou času.

 

Lepší spánok znamená lepší život

Spoločnosť IKEA sa zaviazala, že vo finančnom roku 2025 sa na tému zdravého a kvalitného spánku zameria v širšom spektre, aby pomohla zákazníkom vytvoriť také spálne, v ktorých sa budú sny meniť na realitu.  V spánkovej sekcii na svojej webovej stránke ponúka možnosť preskúmať 6 krokov k lepšiemu spánku. 

 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode