Domáce oáza pokoja a pohody
25.05.2020 20:05
Udalosti uplynulých dní väčšinu z nás vystavili ojedinelej situácii. Zdravotné riziko, nepredvídateľná ekonomická situácia, obmedzený pohyb vo vonkajšom priestore - náš obvyklý životný štýl sa musel na čas zastaviť a to býva zdrojom stresu. Lenže, ako je známe, napätie a nervozita znižujú imunitu, preto by sme sa mali snažiť vytvoriť si doma pocit bezpečia a pohody. Odborníci na krízové situácie radia - vytvorte si stratégiu, ako sa postaviť strachu!
Plán "prežitia“
V prvom rade by sme si mali vytvoriť plán, ako budeme tráviť deň po dni. Môžeme sa napríklad vžiť do stroskotancov na pustom ostrove. Táto hra navyše zaujme aj deti a budú sa na nej s nadšením podieľať. V prvom rade si spíšte jedálniček a položte si otázku, čo budete raňajkovať, obedovať a večerať v nasledujúcich dňoch. Podobne si rozmyslite, čo budete piť. Do pitného režimu zaraďte aj nápoje, na ktoré ste zvyknutí. Vyhýbať by sme sa ale mali močopudným nápojom, ktoré zbytočne dehydrujú organizmus. Dôležité je tiež nájsť vhodnú zábavu, inak sa niekoľko dní v domácej izolácii bude zdať oveľa dlhších. Karty alebo spoločenské hry by nemali chýbať v žiadnej domácnosti, či už na dlhé zimné večery alebo práve kvôli nečakaným dňom v karanténe. A za každú výhru môže nasledovať odmena v podobe sladkosti podľa plánu!
Posádka na palubu
Ako v každej správnej posádke, každý, vrátane detí, by mal mať svoju úlohu, vďaka ktorej sa cíti byť užitočný a potrebný a ktorá mu lepšie pomôže prečkať neštandardné časy. Kto je u vás doma kapitánom, prvým dôstojníkom či zásobovač? Každá rola je svojím spôsobom rituál. Rituál možno napokon vytvoriť skoro z každej dennej činnosti - výdatné raňajky s kávou, obed presne o dvanástej hodine a podobne. Najdôležitejšie je však vážiť si spoločné chvíle a pred každým jedlom povedať tri pozitívne veci, ktoré za deň urobili človeku radosť.
Provianťák robí inventúru
Prvou a zásadnou úlohou člena rodiny s funkciou provianťáka, teda zásobovča, je urobiť inventúru potravín, kozmetiky a drogérie a spísať zoznam a stav zásob. Podľa toho rozdeľuje potraviny a úzko spolupracuje s kuchárom. Aké potraviny máme doma v zásobe? Odborník na prežitie Amar Ibrahim z OUTDOOR SURVIVAL zhŕňa: „V prvom rade by sme mali myslieť na vodu a mať vždy v zásobe aspoň 1 liter na osobu na deň. Ďalej sa vždy hodia múka, cestoviny, strukoviny, ryža, mlieko, olej, cukor, soľ a mäso, najlepšie v sušenej podobe alebo v konzerve. Odporúčania nemeckej vlády, a ja sa k nemu prikláňam tiež, znie, že by sme mali mať doma zásoby aspoň na 14 dní. Mali by sme dbať nielen na výživovú hodnotu, ale aj na trvanlivosť. Základným pravidlom je nakupovať vo väčšom množstve a postupne odoberať. "
TIP: Uchovávanie mäsa predstavuje všeobecný problém. Stačí pár hodín bez pelektriny a mäso chladené v chladničke alebo mrazničke môžete vyhodiť. Mäso vo vlastnej šťave od EXPRES MENU ale môžete skladovať aj 3 roky v izbovej teplote vďaka špeciálnej metóde konzervácie. Mäso sa dá skombinovať s najrôznejšími prílohami, zeleninou alebo z neho možno urobiť nátierku. Vďaka zakonzervovaniu vo vlastnej šťave sa počas skladovania dobre odleží a ide tak o úplnú lahôdku v časoch nepohodlia.