Hollandia začína s robotizáciou, reaguje tak aj na menšie formáty predajní
27.04.2019 20:25
Mliekareň Hollandia Karlovy Vary, s.r.o. sa rozhodla modernizovať a zefektívniť vyskladnenie svojich výrobkov. V spolupráci so spoločnosťou HOPI zahájila výnimočný projekt robotizovaného mixovacieho pracoviska. Robotizované linky sa nachádzajú v centrálnom logistickom sklade a ich hodinový výkon umožňuje zabezpečiť 12-15 paliet namixovaných produktov. Nahradili tým 8-10 pracovníkov.
Zapojením robotov do určitej časti výrobného procesu reagovali spoločnosti Hollandia a HOPI nielen na súčasnú situáciu na trhu práce, kde je nedostatok pracovných síl. Ďalším impulzom bola požiadavka zákazníkov na dodávku rôznych príchutí jogurtov na jednom kartóne, tzv. mixy. „Zákazníci sa na základe optimalizácie regálového priestoru začínajú často prikláňať k riešeniu zalistovania tzv. mixovaných kartónov s 3-5 príchuťami. Je to spôsobené aj tým, že sa začali presadzovať menšie formáty predajní,“ vysvetľuje Jan Škoda, Corporate PR & Marketing Manager. „Okrem vyššej konkurencieschopnosti si od modernizácie sľubujeme úspory za ľudskú prácu, zníženie chybovosti a zvýšenie kvality.“
Moderné a efektívne technológie, čiže roboti a postupná automatizácia prevádzky, budú mať na logistickom trhu v dlhodobom časovom horizonte konkurenčnú výhodou. „Našich robotov využívame až v centrálnom logistickom sklade, čo je v rámci supply chain pomerne vzácne. Ich hlavnou funkciou je mixovať produkty na položkách. Reagujeme tak na dopyt našich zákazníkov,“ vysvetľuje Jan Škoda. „Požiadavky na kapacitu paliet so zmixovanými produktami je aspoň 200 paliet za 16 hodín, v optimálnom prípade až 250. Roboti sú schopní mixovať jogurty s priemermi 75 mm a 95 mm podľa želania zákazníka. Zároveň je možné meniť typ kartónov vkladaných na začiatku stroja.“
Kľúčové prvky mixovacieho stroja sú roboti s priemyselnými ramenami. Pracovník zabezpečujúci ich chod vyberie na začiatku jedinečný obsluhujúci program, ktorý bol vytvorený na základe požiadaviek zákazníka. „Jeden robot vyberá podľa potreby požadované príchute, druhý robot mixuje a tretí umiestňuje produkty v kartónoch na pripravenú paletu. Tá sa automaticky zabalí a je pripravená k expedícii alebo uskladneniu. Celý stroj obsluhuje iba jeden pracovník a jeden manipulant odoberá palety mixovaného tovaru pre ďalší skladové manipulácie,“ dodáva Škoda.
Roboty zavádzala japonská firma Fanuc. Pracujú s presnosťou na stotinu milimetru. Manuálny spôsob riešenia mixovania produktov spoločnosti Hollandia vyžadoval podľa veľkosti objemov tovaru 10-12 pracovníkov v rámci osemhodinových zmien po 7 dňoch v týždni. Celková investícia do projektu bola 16 miliónov Kč s návratnosťou 5 rokov.