Hybridné autá sú výbornou voľbou...
07.12.2024 21:23
Herec, dabér a prekladateľ Eduard Valšík si vyskúšal hybridnú Daciu Duster a prezradil zaujímavosti z jeho ciest, vysvetlil dopravný systém v USA v porovnaní s naším na Slovensku. Veríme, že rozhovor vás pohltí tak ako jeho videá z testovania. :)
Tak, naozaj máš veľa pracovných aktivít a povieš nám v skratke, kde a čo všetko robíš?
Hrám v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre a diváci ma môžu vidieť aj v epizódnych častiach seriálov, Mama na prenájom, Nemocnica. Veľkú časť mojej práce tvorí dabing, kde okrem aktívnej výroby (dabovania) prekladám a upravujem dialógy. Ak dabujem herca, ktorý práve hovorí vetu so smiechom, tak ja ten smiech musím časovo vychytať, aby som vedel, kedy sa herec zasmeje, úpravca dialógov to zaznačí do scenára. Pri výrobe dabingu nestačí v scenári len holý preklad, ale je tzv. „napasovanie do úst postavy“ a štylistická úprava, či tú vetu hovorí babka alebo dieťa. Babka použije inú skladbu vety ako dieťa. Mnohí ľudia (aj herci) dabing zatracujú, no mne veľmi pomáha cibriť reč, ktorú využívam nielen pri dabingu ale aj na javisku, prípadne nakrúcaní. Zaujímavé bolo, keď som účinkoval v reklame na McDonald’s a neskôr som v štúdiu „daboval“ sám seba.
...aby si pracovné povinnosti zvládal a vedel sa rýchlo presúvať, tak jazdíš na aute. Čo hovoríš na bratislavskú hektiku v premávke?
V hlavnom meste je naozaj zhon! Je to dané netrpezlivosťou vodičov, ktorí sa neustále ponáhľajú a potom to veľakrát vyzerá ako agresívna jazda. Napríklad, keď prídem domov alebo do nejakého menšieho mesta, tak viem, že musím šoférovať inak. Hlavné mesto je špecifické tým, že každý sa ponáhľa a málokto je tolerantný k ostatným vodičom. To si hovorím takmer vždy pri „zipsovaní,“ pretože vás nikto nepustí, pokiaľ sa nenatlačíte. Teda, česť výnimkám. Netvrdím, že sa miestna „šoférska kultúra“ na mňa tiež nenalepila ale keď idem ďalej od Bratislavy, cítim na cestách väčší pokoj a potom si tú jazdu užívam oveľa viac…
Z tvojej viny si nemal dopravnú nehodu, ale niekto zozadu do teba už nabúral?
Nebolo to nič vážne, ale na oranžovej som pribrzdil a jedna pani do mňa nabúrala a ešte mi dohovárala, prečo som brzdil. Našťastie, nič sa nestalo, tak sme sa rozišli. Moje auto sa dalo na zdvihák, ale nič sa nenašlo. Bol to fakt iba „ťukes.“ Na rozdiel od tej cesty zo Žiliny do Považskej Bystrice, sa tam stalo niečo desivejšie. Boli tam dva pruhy súbežne vedľa seba, pred diaľnicou. Sprava bol kamionista, ktorý bol asi unavený a zboku do nás napálil. Ťukol do nás tak, že sme na ceste začali robiť osmičky a skončili sme v protismere. Ak by v tom čase išlo nejaké auto z protismeru, dnes by sme sa už asi nerozprávali.
Viem, že si mal v USA pokutu za rýchlosť. Ako to prebiehalo, keď ti prišla potom poštou?
Áno, prekročil som rýchlosť, o máličko (asi 15-20km/h) a prišla mi pokuta $220. Tam máte nárok na súd, ktorý by som vzhľadom prirovnal k našej priehradke na pošte. Prišiel som na „poštu“ a pán sudca sa nechcel so mnou ani rozprávať. Snažil som sa vysvetliť, že som študent zo zahraničia, atď. No, bol to krátky proces. O pár chvíľ som bol o dve stovky ľahší. Ozaj, vo väčšine štátov USA je taká zvláštnosť, že na križovatke máte semafór a ak máte červenú a odbočujete doprava, tak tá červená funguje ako Stopka a potom môžete ísť. Po pobyte v USA som sa vrátil na Slovensko, a v niektorých veciach som sa aklimatizoval dlhšie ako v iných a tak som prešiel u nás na červenú. Nič sa nestalo, ale nejaký pán predo mnou zastavil a začal mi nadávať. Nuž, stalo sa...
Naozaj, mám pocit, že v USA vlastnia auto všetci, a tých niekoľko pruhov im veľmi pomáha, hoci majú zápchy ako my...
Na niektorých cestách tam majú 4 až 6 pruhov. Je to kvôli tomu, že v Amerike je osobný automobil naozaj osobný, tak ako u nás má každý mobil, tak u nich má každý auto, pretože, všetko nie je tak blízko na pešiu vzdialenosť ako u nás. Častokrát sa tam stáva, že bývate v nejakej štvrti a potraviny máte aj polhodinu peši. Nie je to taká diaľka ale ani mne by sa nechcelo vláčiť nákupy polhodinu. A preto sú na diaľnici vytvorené HOV pruhy, vyhradené pre elektromobily alebo autá, v ktorých sú dvaja a viac ľudí. Má to logiku a ich systém sa mi páči.
Ako vnímaš trend elektromobility?
Elektromobilita je budúcnosť, ktorá sa nezadržateľne blíži. Nemyslím si, že úroveň elektromobilov je na svojom vrchole, pretože sa to neustále posúva dopredu. Ešte však majú pred sebou ďalekú cestu, aby ma naplno presvedčili a preto považujem hybridné autá za výbornú voľbu prechodných dopravných prostriedkov pre ľudí, ktorí sú zvyknutí na spaľovacie, či dieselové motory.
Text, foto a video: Alena Chorvátová