Indian Motorcycle oslavuje koniec éry dominancie vo flattrackovom pretekaní.

23.08.2024 12:00

Víťazný pretekársky motocykel Indian FTR750 za sebou zanecháva nebývalý odkaz, vrátane siedmich titulov v kategórii SuperTwins a viac ako 100 víťazstiev v 135 pretekoch

V roku 2016 Indian Motorcycle predstavilo FTR750, pretekársky flattrackový stroj, ktorý bol navrhnutý tak, aby značku vrátil späť do profesionálneho pretekania po 60-ročnej prestávke. Počas svojej ôsmej sezóny súťaženia sa Indian FTR750 etablovalo ako najdominantnejší pretekársky motocykel v histórii tohto športu.

Preteky sú od roku 1901 základom DNA značky Indian Motorcycle,“ hovorí Gary Gray, viceprezident pre preteky a servis spoločnosti Indian Motorcycle. „Od našich zakladateľov Hendeeho a Hedstroma, ktorí sa zúčastnili vytrvalostných pretekov na začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia, až po dominantný Wrecking Crew z konca štyridsiatych rokov, Indian Motorcycle vyhrávalo preteky. Model FTR750 bol strojom, ktorý obnovil pretekárskeho ducha značky a vrátil jej dominantnú pozíciu.“

Od svojho uvedenia FTR750 nielen obnovilo slávnu tradíciu pôvodného tímu Indian Wrecking Crew, ale taktiež zásadne ovplyvnilo celú flattrackovú scénu. Rýchlo si získalo povesť najdominantnejšieho stroja v celom šampionáte AFT. S iba tromi pretekmi do konca sezóny 2024 má FTR750 úspešnosť 75 %, keď zvíťazilo v 101 zo 135 pretekov. Získalo celkom 286 umiestnení na stupňoch víťazov v 129 pretekoch, čo znamená, že sa v 96 % prípadov umiestnilo na pódiu. FTR750 tiež drží perfektný šampionátový rekord, pretože od roku 2017 vyhralo všetky hlavné tituly vo svojej kategórii.

Mal som to šťastie, že som na tejto ceste s Indian Motorcycle od prvého dňa,“ hovorí úradujúci šampión American Flat Track SuperTwins Jared Mees. „Preteky na FTR750 pre mňa boli neuveriteľnou skúsenosťou, pretože som za celý čas svojej kariéry nezažil motorku, ako je FTR750. Za posledných osem rokov sme dosiahli obrovské úspechy a bolo mi skutočnou cťou byť súčasťou Indian Wrecking Crew.“

Mees sa významne podieľal na úspechu modelu FTR750. Okrem toho, že je od roku 2017 hrdým továrenským jazdcom spoločnosti Indian Motorcycle, zohral Mees neoceniteľnú úlohu pri vývoji modelu FTR750, pretože poskytoval spätnú väzbu a poznatky inžinierom spoločnosti Indian Motorcycle a spoločnosti S&S Cycle, ktorá vyvinula podvozok. V sedle FTR750 si Mees zaistil päť majstrovských titulov. So šesťbodovým náskokom v poradí triedy SuperTwins a troma zostávajúcimi pretekmi chce Mees zavŕšiť perfektnú bilanciu modelu FTR750 a zaistiť si nový historický rekord v podobe desiatich majstrovských titulov v kariére.

Okrem továrenských aktivít je spoločnosť Indian Motorcycle veľkým podporovateľom súkromných tímov, ktorým vyplatila viac ako 4 000 000 dolárov.

Od roku 2017 sa v sedle motocykla Indian FTR750 predstavilo 45 legendárnych jazdcov, menovite: