Na čo je dobrý kolagén v tele človeka? Účinky potvrdené vedou

06.01.2025 20:49

Množstvo ľudí si stále celkom neuvedomuje pozitívne účinky kolagénu. Jeho význam v ľudskom tele je obrovský: veď si len pripomeňme, že tvorí najväčšiu časť bielkovín, až 30 percent. Navyše je to vývojovo jeden z najstarších stavebných prvkov, ktorý tvorí základ pohybového aparátu u cicavcov. Ak je kolagénu dostatok, telo funguje ako má a prejaví sa to aj navonok v podobe benefitov pre krásu. Najväčším problémom je to, že už po 25. roku života sa zásadným spôsobom znižuje tvorba vlastného kolagénu v tele. Musíme mu preto k tvorbe dopomôcť.

Kolagén má na telo človeka veľké množstvo potvrdených účinkov:

  • podporuje zdravie kĺbov a pohybového aparátu
  • pomáha znížiť bolestivosť kĺbov u aktívne športujúcich ľudí
  • posilňuje pokožku, zvyšuje jej elasticitu a hydratáciu
  • spomaľuje starnutie pleti, eliminuje tvorbu vrások
  • pomáha zlepšovať kvalitu vlasov a nechtov
  • pomáha regenerácii kĺbov, šliach a kostí

Zdravá a vyvážená strava dokáže veľa, no pre získanie dostatočného množstva kolagénu to nemusí stačiť. Pre pochopenie tejto problematiky je nutné poznať všetky vedecké fakty o jeho účinkoch. Preto si teraz vysvetlíme, ako kolagén funguje, jeho zloženie, odporúčanú dennú dávku, a podrobne si rozoberieme každý z jeho účinkov.

[anchor-h2]

Čo je to kolagén

Kolagén je jednou zo základných stavebných bielkovín v ľudskom tele. Spája bunky tkanív, šliach a kostí a až 70% jeho celkového množstva sa nachádza v sušine kĺbových chrupaviek. Kolagén tvorí až 80% ľudskej kože. Nachádza sa tiež v krvných cievach, očnej rohovke a v zuboch.

Významná je jeho rola v pohybovom aparáte. Chrupavky sú pevne a flexibilné tkanivá obsahujúce samotné bunky a medzibunkovú hmotu (extracelulárny matrix). Na dostatočnú výživu chrupavky je potrebný adekvátny obsah vody. Amorfný obsah chrupavky potrebuje na udržovanie obsahu vody neporušenú čistú štruktúru vytváranú kolagénom. Chrupavka musí znášať počas života človeka obrovskú záťaž, preto vedie nedostatok kolagénu k mikrotrhlinám a k následným problémom s pohybovým ústrojenstvom.

Molekula kolagénu je zložená z 3 prepletených reťazcov tvoriacich štruktúru takzvaného helixu. Práve tejto štruktúre vďačia chrupavkové tkanivá za svoju pevnosť a odolnosť. Súčasťou molekuly kolagénu je 19 aminokyselín.

Dá sa teda povedať, že v tele živočíchov a ľudí funguje kolagén ako lepidlo, podporujúce prácu buniek v tkanivách. Nie nadarmo získal svoj názov. Vedeli ste, že pochádza z gréckeho slová “kólla”, ktoré v preklade znamená lepidlo?

Typy kolagénov

V súčasnosti poznáme 27 typov kolagénov, ktoré sa nachádzajú v rôznych živočíšnych tkanivách. Pre ľudské telo sú však najdôležitejšie prvé tri typy.

Typ I.: tvorí najväčšiu časť kolagénu v ľudskom tele, až 90%. Pozostáva z hustých vláken, ktoré tvoria štruktúru kože, kostí, šliach, vláknitej chrupavky, spojivových vláken a zubov.

Typ II.: Tvoria ho voľnejšie vlákna, nachádzajúce sa v elastickej chrupavke, ktorá má za úlohu tlmiť nárazy v kĺboch.

Typ III.: Tvorí štruktúru svalov, orgánov a tepien, nachádza sa v rýchlo rastúcich tkanivách. Tento typ je súčasťou hlavne mladých organizmov a neskôr ho postupne nahrádza kolagén typu I.

Ďalej možno zmieniť ešte kolagény typu IV. a V., ktoré sa nachádzajú v rôznych membránach, na povrchoch buniek, vo vlasoch a placente. Vo výživových doplnkoch sa ale vyskytujú väčšinou tie, ktoré ľudské telo najviac potrebuje, teda prvé tri typy.

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode