Nissan partnerom SAV: V areáli vedeckej inštitúcie spustil unikátnu nabíjaciu stanicu
21.12.2017 10:00
Slovensko vyrába najviac áut na obyvateľa v celosvetovom meradle, čo nás právom zaraďuje medzi automobilové veľmoci. Ruka v ruke s týmto trendom prichádza aj otázka ochrany životného prostredia, pretože okrem oxidu uhličitého vypúšťajú autá do vzduchu aj zdraviu škodlivé drobné nanočastice. Slovenská akadémia vied tieto faktory sleduje a rozhodla sa využiť ponuku automobilky Nissan a spoločnosti Zeroemission, čím chce podporiť rozvoj elektromobility na Slovensku. V areáli SAV na bratislavskej Patrónke dnes partneri projektu slávnostne odprezentovali nové nabíjacie stanice Vehicle to Grid a Tritium.
„Uvedomujeme si naliehavosť znečisťovania ovzdušia automobilovou dopravou, a preto sme prijali ponuku automobilky a firmy, ktorá vyrába nabíjacie stanice. Plánujeme kúpu prvých dvoch elektromobilov, ktoré sa nám vďaka projektu podarí získať za zvýhodnenú cenu. Budeme ich využívať na prepravu v hlavnom meste, čím chceme verejnosť motivovať k správnej ceste rozvoja elektromobility na Slovensku,“ povedal predseda SAV Pavol Šajgalík.
Inovatívna technológia nabíjacej stanice Vehicle to Grid dokáže vracať nadbytočnú energiu na doplnenie a stabilizáciu miestnej energetickej siete. V areáli SAV na Patrónke je takýto systém inštalovaný vôbec prvýkrát v rámci priestoru Vyšehradského regiónu.
„Inovatívna technológia nabíjacej stanice Vehicle to Grid dokáže vracať nadbytočnú energiu na doplnenie a stabilizáciu miestnej energetickej siete. Nový Nissan LEAF, ktorý sme u nabíjačky V2G ukázali, je oveľa viac ako len 100 % elektromobil. Ide o mobilnú napájaciu jednotku s unikátnym obojsmerným napájaním. V prípade, že auto stojí a nepotrebuje energiu, ktorá je uložená v batérií, je stanica Vehicle to Grid schopná vracať túto energiu späť do siete,“ povedal Vincent Ricoux, Marketing Manager spoločnosti Nissan Sales CEE.
Nabíjacie stanice sú inštalované v areáli SAV pre zamestnancov, ktorí sa rozhodli ekologicky cestovať, ale aj pre vedcov, ktorí na nich budú robiť výskum. Mnohé ústavy už prejavili záujem podieľať sa na vývoji a inováciách systému nabíjania elektromobilov.
Slovenská akadémia vied podpisom Memoranda o porozumení so spoločnosťami Nissan a Zeroemission s. r. o. jasne deklaruje záujem spolupracovať svojimi odbornými kapacitami na testovaní a rozvíjaní elektromobility na Slovensku. Všetky zainteresované strany sa zhodli na tom, že hľadať alternatívne zdroje energie v automobilovom priemysle je dnes nevyhnutné, a týmto krokom sa podobné snahy na Slovensku výrazne posilnia.